Wybierz stronę

PODSTAWY FOTOGRAFII, CZYLI JAK ROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIA – CZ.4 10 ELEMENTÓW KOMPOZYCJI WZMACNIAJĄCYCH ODBIÓR FOTOGRAFII

PODSTAWY FOTOGRAFII, CZYLI JAK ROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIA – CZ.4 10 ELEMENTÓW KOMPOZYCJI WZMACNIAJĄCYCH ODBIÓR FOTOGRAFII

Kompozycja – sekret ładnych zdjęć

Kolejnym sekretem udanych zdjęć jest takie ułożenie elementów na fotografii, aby powstała piękna kompozycja. Czyli ładna kompozycja to ładne zdjęcia. Tylko co wpływa na to, że kompozycja jest ładna, lub nie? Tego jest tak wiele, że szkoda tracić czas na poznawanie wszystkich zagwozdek, teorii i zasad, lepiej robić zdjęcia. Zamiast opisywać czym jest kompozycja i jakimi rządzi się prawami, pokażę Ci, co można zrobić, aby zdjęcie przyciągało uwagę. Potem wystarczy poćwiczyć, połączyć kadrowanie z dzisiaj poznanymi metodami i już. Będziesz robić ładne zdjęcia!  Tak, to takie prostelaughing.

10 ELEMENTÓW KOMPOZYCJI WZMACNIAJĄCYCH ODBIÓR FOTOGRAFII

Dziś oceniać zdjęcia będziemy pod kątem elementów kompozycji, które zwiększają intensywność doznań. Jak się za chwile okaże, część z nich, a może nawet większość, już wcześniej była przez Ciebie stosowana(mniej lub bardziej świadomie). Od teraz będziesz jednak w pełni panować nad tym co  i jak chcesz pokazać w danym kadrze. Elementy te możesz stosować pojedynczo lub kilka na raz, pamiętaj jednak o tym, że to są tylko elementy zdjęcia. Twoja kompozycja ma coś przedstawiać, a pokazane poniżej elementy mają wzmocnić odbiór kadru, a nie zupełnie go zastąpić. Pamiętaj, że to tylko elementy, które mają uzupełnić to, co chcesz pokazać.

1. Warstwy

Warstwy! Cebula ma warstwy! Ogry mają warstwy! Cebula ma warstwy, dociera? – ogry mają warstwy… aaaach!

Shrek 

10 elementów kompozycji - 1. Warstwy

Ładne zdjęcia są czasami jak Shrek, też mają warstwy. Jeśli uda Ci się na zdjęciu pokazać krajobraz, który ma warstwy, na pewno przykuje on uwagę widza. Warstwy bardzo łatwo zobaczyć w terenach górzystych. Widzimy tam łąki, lasy, a za nimi pojawiają się góry, czasami jeszcze gdzieś warstwa chmur lub mgły. Zdjęcia z warstwami są bardzo przestrzenne, na płaskim obrazku widzimy że zdjęcie ma głębię i wielowymiarowość. Czasami warstwy to kolejne oddalone od siebie plany, tu łąka czy pole, za nią jakieś krzaczki czy pojedyncze drzewka, dalej las, a na końcu niebo z chmurkami.

Warstwy nie zawsze są dobrze widoczne, czasami trzeba się ich nieźle naszukać, choć cały czas są wokół nas. Warto poćwiczyć odnajdywanie warstw, tak aby móc później świadomie je dodawać do zdjęć.

Widz wcale nie musi wiedzieć, że twój obraz ma warstwy, on patrząc na takie zdjęcie nie powie, o twoja fotka ma warstwy, po prostu zaciekawi się nią i powie, że jest dobra –  czy nie o to nam właśnie chodzi?

2. Odbicia

Zawsze wtedy kiedy spotkasz spokojną wodę, możesz wykonać świetne zdjęcie z odbiciem. Przy odbiciach warto odejść od schematu kadrowania i pozwolić aby linia styku obrazu rzeczywistego i odbicia przechodziła idealnie przez środek obrazu. Czasami warto obrócić zdjęcie do góy nogami, tak aby jeszcze bardziej uderzyć w widza i zmusić go do myślenia, gdzie tu jest właściwie odbicie. Można też wykorzystać tylko sam obraz odbity, bez pokazywania całości. Odbicie wcale nie musi pokazywać jakiegoś ostrego obrazu, czasami możemy uzyskać ciekawy efekt smugi świetlnej czy rozmycia.

10 elementów kompozycji - 2. Odbicia
r

Zdjęcie z kałuży

Bardzo fajnym pomysłem jest fotografowanie odbicia w kałuży. Musisz spróbować!

Znajdź kałużę i ustaw się tak, aby odbijał się w niej ciekawy obiekt(budynek, zabytek, osoba), wykonaj kilka ujęć, jedne z samym obrazem w kałuży, a inne razem z otoczeniem. Zobaczysz to będą wspaniałe zdjęcia, których wszyscy Ci będą zazdrościć.

3. Symetria

 

Przy pokazywaniu symetrii bardzo przydaje się kadrowanie centralne. Czasami dobre efekty pokażemy przy pokazaniu czegoś prawie symetrycznego. Niestety najlepsze efekty są wtedy, kiedy mamy zdjęcie niemal idealnie symetryczne.

4. Linie wiodące

Jest to świetny sposób, na oprowadzenie widza po zdjęciu, lub doprowadzenie go do celu. Często linie wiodące skupiają się w jednym miejscu, doprowadzając widza z wielu stron w ten konkretny punkt. Innym sposobem wykorzystania linii wiodących jest wskazanie kierunku zwiedzania zdjęcia, tak aby widz w konkretnej kolejności zobaczył poszczególne elementy sceny.

5. Linie

Wszystkie linie przyciągają uwagę, nieważne jakie: poziome, pionowe czy skośne. Do wyjątkowych linii zaliczamy krzywe w kształcie litery S, które bardzo mocno przyciągają uwagę. Czasami same linie mogą stworzyć ciekawy kadr. Jest w nich coś hipnotyzującego, dlatego warto z nich korzystać. Niestety łatwo jest przesadzić. Nie staraj się na siłę fotografować wszystkiego co się da. Czasami kilka prostych biegnących obok siebie w tym samym kierunku w zupełności wystarczy. Jeśli na zdjęciu będzie wiele linii, każda w bezładzie uciekająca w swoją stronę, otrzymasz chaos, wtedy ucieknie także twój główny motyw(chyba że motywem będzie właśnie chaos).

Wyrównanie do krawędzi kadru

Jeżeli w kadrze poprowadzimy linię która będzie równoległa do krawędzi kadru uzyskamy wzmocnienie. W ten sposób można podkreślić, że coś jest idealnie pionowe, bądź poziome. Tego m.in. potrzebujemy przy zdjęciach krajobrazowych. Horyzont musi być poziomy, jeśli to się uda, będzie wzmocniony poprzez swoją linię wyrównaną do krawędzi kadru.

6. Powtarzające się wzory

Wzory same w sobie są ciekawym tematem i mogą tworzyć samodzielnie cały kadr. W tym przypadku polecam wypełnić cały kadr wzorem, niech nawet wykracza on poza kadr, stwarzając wrażenie nieskończoności. Taki sam sposób wykorzystuj również wtedy, kiedy chcesz pokazać, że jest czegoś bardzo dużo.

7. Ramki i obramowania

Często aby stworzyć ładną ramkę wystarczy pokazać więcej niż początkowo chcieliśmy. Przykład? Będąc w Elblągu chciałem zrobić ładne zdjęcie starówki. Można było wejść na jedną ze średniowiecznych bram i próbować sił stamtąd. Widok był piękny, ale niestety czegoś mi brakowało. Dopiero kiedy się cofnąłem o dwa kroki zobaczyłem, że wystarczy dodać ceglaną ramę okna, przez które przed chwilą robiłem zdjęcie. Ramki można tworzyć również wykorzystując gałęzie, pnie, latarnie. Pamiętaj, że obramowanie działa także wtedy kiedy nie jest pełne, czasami wystarczy przymknąć z dwóch stron i już efekt będzie nieziemski. Obramowanie przydaje się zwłaszcza wtedy kiedy część zdjęcia jest mdła i nijaka.

8. Geometria

Prostokąty, trójkąty, okręgi, promienie, wszystko co jest  geometryczne przyciąga uwagę i daje niesamowite rezultaty. Warto czasami zbudować kadr tak, aby składał się tylko z figur lub brył geometrycznych.

Z

Uwaga praktyczna

Jeżeli chcesz pokazać kwadraty lub prostokąty, ustaw się do nich prostopadle, tak aby w pełni pokazać ich prawdziwy kształt. Obcinaj z kadru to, co zbędne zostawiając tylko kształty. Dopełnij to wszystko kolorem i już masz ładne zdjęcie!

9. Faktura i tekstura

faktura i tekstura

10. Urozmaicenie wszystkich planów

Do tej pory omawialiśmy pojedyncze elementy, które można wkomponować w kadr lub które stworzą kadr. Teraz czas na wyzwanie! Wykorzystując poznane metody kadrowania oraz elementy wzmacniające kompozycję spróbuj zaprojektować zdjęcie, które będzie miało ciekawe elementy na przynajmniej kilku planach, a najlepiej na wszystkich. Czyli coś blisko Ciebie, coś w środku obrazu i na jego końcu. Choć jest to bardzo trudne, to wierzę, że sobie poradzisz. W przypadku fotografii krajobrazowej najczęściej zapomina się o planie pierwszym, dlatego warto przed wykonaniem zdjęcia rozejrzeć się dookoła i sprawdzić czy przypadkiem nie ma jakiegoś ciekawego głazu, a może trawnik z ciekawą linią, może chodnik układa się w jakiś wzór itd. Odwrotnie jest przy fotografiach portretowych czy takich typowych pamiątkach z wakacji, gdzie na pierwszym planie występuje ważna dla nas osoba, obok coś charakterystycznego z czym chcemy mieć zdjęcie, a w tle…o tle niestety zapominamy. W przypadku tła dobrze, żeby dopełniało scenę, ale nie wybijało się przed pierwszy plan. Pamiętaj o mistrzach drugiego planu! Kontroluj do końca scenę, tak aby ktoś w ostatnim momencie nie zrujnował Towich starań.

Ćwicz – rób zdjęcia!

Dziś przedstawiłem Ci 10 elementów kompozycji wzmacniających odbiór fotografii:

 1. Warstwy
 2. Odbicia
 3. Symetria
 4. Linie wiodące
 5. Linie, w tym:
  1. pionowe, poziome, ukośne
  2. krzywe S
  3. wyrównanie do kadru
 6. Wzory
 7. Ramki i obramowania
 8. Geometria
 9. Faktura
 10. Urozmaicenie wszystkich planów.

Teraz już tylko od Ciebie zależy czy będziesz robić ładne zdjęcia. Właściwie to od tego, czy wyjdziesz teraz z domu i zaczniesz robić zdjęcia! No już, nie siedź tyle, bierz aparat i do roboty! Do zobaczenia wkrótce, podam Ci kilka sposobów na szybsze opanowanie tej wiedzy.  

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

RafS

Moje główne zainteresowania to FIT: Fotografia Informatyka Technika

Pin It on Pinterest