Wybierz stronę

Ćwiczenia w korzystaniu z elementów kompozycji

Podstawy fotografii

To już 5 odcinek serii, dziś postaram Ci się pomóc w opanowaniu poznanej do tej pory sporej dawki wiadomości. W poprzednich odcinkach mówiliśmy o:

 1. Kadrowaniu z użyciem trójpodziału
 2. Kadrowaniu centralnym
 3. Kadrowaniu ukośnym
 4. Elementach kompozycji

Jak robić ładne zdjęcia?

W wielkim skrócie: stosując poznane zasady i ćwicząc wyobraźnię.

Jak opanować te wszystkie zasady?

W tym właśnie dziś postaram Ci się pomóc.

Nie wszystko na raz!

Po pierwsze, aby nauczyć się robić ładne zdjęcia wykorzystując wszystkie poznane techniki musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie próbuj robić wszystkiego na raz! Ucz się zasadą małych kroków. Ćwicz najpierw jeden element, potem drugi, trzeci itd. – zawsze po jednym. Kiedy opanujesz wszystkie elementy osobno, zacznij je ze sobą łączyć w pary. Nie staraj się na siłę umieścić wszystkiego w kadrze, zazwyczaj takie zdjęcia nie wyglądają dobrze. Lepiej jeden silny element(lub dwa, góra trzy) niż pięć czy dziesięć rozsianych po całym zdjęciu bez wyraźnej przewagi.

Ćwiczenie czyni mistrza!

Rób zdjęcia! Nie opanujesz żadnej techniki, jeśli nie będziesz ćwiczyć. Im więcej poświęcisz czasu na ćwiczenia tym lepsze efekty będziesz uzyskiwać. Poniżej zamieszczam kilka podpowiedzi jak ćwiczyć, aby nie tracić czasu i osiągać jak najlepsze wyniki.

Kadrowane

Przejrzyj swój zbiór zdjęć i wybierz powiedzmy od 30 – 100 Twoim zdaniem najlepszych. Podziel je według sposobu kadrowania na 4 kategorie i policz ile ich jest w każdej z nich:

 1. trójpodział
 2. kadr centralny
 3. kadr skośny
 4. żaden z powyższych

Jeżeli zdecydowana większość to trójpodział, możesz poświęcić się ćwiczeniu pozostałych sposobów. Jeśli jednak przeważa któryś z pozostałych sposobów(centralny lub skośny) musisz zapomnieć na razie o innych i kadrować TYLKO z użyciem trójpodziału. Trójpodział wywodzi się z idealnego podziału, czyli ze złotego podziału. Tego sposobu nie omawiałem, na początek jest za trudny. Na razie wystarczy wiedzieć, że zasada trójpodziału to uproszczony złoty podział. Dlatego za tak ważne uważam nauczenie się poprawnego kadrowania właśnie trójpodziałem.

Nauczmy się zatem kadrować trójpodziałem. Zeby to osiągnąć należy na jakiś czas zapomnieć o innych sposobach i kadrować tylko w ten sposób. Im więcej zdjęć poprawnie skadrujesz, tym szybciej zaczniesz robić dobre zdjęcia, które będą miały w sobie coś więcej niż tylko poprawny kadr.

Siatka trójpodziału

Jeśli twój aparat ma możliwość wyświetlania siatki pomocniczej, włącz ją. Idealnie, gdyby była to siatka trójpodziału. Jeśli jednak jest to np. siatka, która dzieli nam cały kadr na prostokąty lub kwadraty, też się przyda – wystarczy samodzielnie obliczyć ile kwadratów/prostokątów przypada na ⅓ ekranu. Jeśli aparat nie ma możliwości wyświetlania takiej siatki, można samodzielnie ją stworzyć.

Jak samodzielnie stworzyć siatkę trójpodziału?

Kup folię zabezpieczającą ekran i narysuj siatkę za pomocą cienkiego markera do opisywania płyt, po czym przyklej folię na ekran. Dopóki nie opanujesz kadrowania, folia będzie na stałe pokazywała nam jak to należy robić:)

Ćwicz kadrowanie z telefonem

Drugi prosty sposób na naukę kadrowania to ćwiczenie w każdej wolnej chwili zwykłym smartfonem, na którym zainstalujesz dodatkową aplikację – Open Camera, w niej jest możliwość nałożenia na ekran dowolnego podziału. W ten sposób możesz przy każdej okazji ćwiczyć i oceniać swoje postępy.

Skąd mam wiedzieć, czy już to umiem?

Umiesz kadrować, jeśli patrząc przez wizjer lub ekran bez włączonej siatki potrafisz dobrać kadr, tak aby był zgodny z regułami trójpodziału.

Kompozycja

Wybierz się na spacer i wykonaj co najmniej 10 zdjęć komponując zdjęcie tak, aby wykorzystać tylko jeden wybrany element. Powtarzaj w kolejnych dniach ćwiczenie aż nauczysz się wszystkich elementów.

Pomysły na zdjęcia

Poniżej proponuję pewną kolejność poznawania elementów kompozycji oraz przykładowe pomysły na zdjęcia.

Linie

Zacznij od linii, po pierwsze dlatego, że bez lini nie ma kształtów, figur, wzorów itd. Po drugie, dlatego, że linie są dosłownie wszędzie i jest to najprostszy do nauczenia się elementów kompozycji.

Kształty

W teorii najprostsze, w praktyczne bywa różnie. Ćwiczenie odnajdywania tego typu elementów wydaje się banalne. Wystarczy że wybierzesz się na spacer z jednym założeniem.

Dziś będę fotografować tylko kwadraty(później trójkąty, okręgi, itd.).

Wydaje się nudne i proste – nic bardziej mylnego. Jak już będziesz kadrować okaże się, że owszem gdzieś tam w kadrze są kwadraty, prostokąty, trójkąty, ale zdjęcie przedstawia zupełnie coś innego i nikt nie zwrócił uwagi na kształty…

Aby nauczyć się poprawnie umieszczać kształty w kadrze, skup się tylko i wyłącznie na kształcie. Twoje zdjęcia muszą przedstawiać kształt, nie sytuację, nie krajobraz, nie portret, a kształt.

Jak tego dokonać?

 1. Podejdź bliżej, jeszcze bliżej. W kadrze poza Twoim wybranym kształtem nie powinno być nic, co odwraca uwagę, a czasem w ogóle nic innego – tylko kształt.
 2. Rób zdjęcia pod słońce i twórz kształty z konturów ludzi, przedmiotów i elementów krajobrazu (Zdjęcia pod słońce najczęściej wychodzą nam jako czarne plamy, ale jest to dobry sposób na pokazanie samego kształtu)
 3. Jeśli fotografujesz kształty, w których występują kąty proste, pilnuj, aby były one proste! Nie wykonuj zdjęcia pod kątem do kształtu, lecz prostopadle.

Co po kształtach? Geometria!

Kiedy nauczysz się robić zdjęcia kształtom, przejdź do geometrii. Połącz pojedyncze kształty w zespoły, zbiory kształtów – oto najprostszy przepis na “fotogeometrię”. Skoro umiesz już odnajdywać w świecie rzeczywistym pojedyncze kształty, czas na szersze spojrzenie i umiejętne łączenie prostych części w większą całość.

Prosty i efektowny pomysł na zdjęcie to elewacje budynków, które zbudowane są z prostych kształtów. Jeżeli uda nam się znaleźć odpowiedni budynek i dobrze go skadrujemy, możemy otrzymać np. zbiór prostokątów zamknięty w większym prostokącie(drzwi, okna, okienice itd.)

Kolejny sposób to wejście w trójwymiar i fotografowanie brył. Warto przy okazji dołożyć do tego kolejny element, fakturę.

Faktura

Skoro umiesz już fotografować bryły, pokaż jaka jest ich powierzchnia. Przy fakturze będziemy chcieli pokazać elementy w trójwymiarze, bardzo ważne jest tutaj oświetlenie. Unikaj oświetlenia prostopadłego do elementu, bo będzie płaski i faktura będzie niewidoczna. Zamiast tego wykorzystaj światło boczne, które wniesie do fotografii wiele cieni i pokaże wszystkie załamania, a co za tym idzie cała faktura obiektu będzie doskonale widoczna.

Zdjęcia makro

Właściwie to fotografia zbliżeniowa, ale już się utarło błędne przekonanie o nazwie makro, więc nie będę zawracał Ci tym głowy. Wystarczy wiedzieć tylko, że duże zbliżenia na naturę zazwyczaj przedstawiają geometrię, fakturę i wzory.

Wzory

Zacznij od spaceru na targowisko lub do znajomego warzywniaka. Skadruj np. owoce w skrzynce tak, aby widoczne były tylko owoce, a nawet żeby wychodziły poza kadr.

Co dalej?

W zasadzie zaplanowałem Ci pracę na cały tydzień(albo i dwa). Teraz obejrzyj zdjęcia i odpowiedz na kilka pytań:

 • Czy Twoje zdjęcia są poprawnie skadrowane?
 • Czy motyw główny przedstawiony został za pomocą elementów kompozycji, które były tematem ćwiczenia?
 • Czy zdjęcia są ładne?

Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: TAK, w kolejnym tygodniu ćwicz pozostałe elementy.

Jeżeli jednak choć jedna odpowiedź jest na NIE, należy powtórzyć serię ćwiczeń, tym razem jednak zwróć szczególną uwagę na to, co nie wyszło.

Jeżeli będziesz mieć jakikolwiek problem, pisz w komentarzach – pomogę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

RafS

Moje główne zainteresowania to FIT: Fotografia Informatyka Technika

Pin It on Pinterest