Jak stworzyć profil mobilny

Dziś pokażę jak stworzyć profil mobilny na przykładzie Windows Server 2008R2. Krok po kroku przejdziemy przez cały proces konfiguracji. Zaczynajmy!

Jak stworzyć profil mobilny? – Wymagania początkowe

Aby zacząć pracę nad tworzeniem profilu mobilnego niezbędne jest gotowe środowisko w postaci serwera z zainstalowanym kontrolerem domeny i komputer kliencki podłączony do tej domeny.

Jak to zrobić? 

Jak zrobić profil mobilny? – Przygotowania miejsca

Pierwsza część działań nad profilem mobilnym jest związana z przygotowaniem miejsca do przechowywania profili. Stwórz folder o nazwie ‘Profile‘ na serwerze. Następnie wejdź w jego właściwości i w zakładce udostępnianie wybierz udostępnianie zaawansowane

Jak stworzyć profil mobilny
Jak zrobić profil mobilny?

Udostępnianie zaawansowane

W nazwie udziału dopisz na końcu znak ‘$‘. Dzięki temu, twój folder przechowujący profile pomimo udostępnienia w sieci, nie będzie widoczny(będzie folderem ukrytym). Następnie kliknij w ‘Uprawnienia

UPRAWNIENIA

Zezwól wszystkim na pełną kontrolę nad folderem. Zastosuj wprowadzone zmiany i sprawdź we właściwościach folderu ‘Profile’ czy udostępnianie działa, oraz pod jaką ścieżką, zapisz sobie tę ścieżkę. W moim przypadku to : \\SERWER\\Profile$

Konfiguracja profilu użytkownika

Teraz, kiedy już mamy gotowe miejsce, przejdźmy do konfiguracji użytkownika. W tym celu wywołaj narzędzie ‘Użytkownicy i komputery usługi Active Directory‘, rozwiń gałąź ze swoją domeną i przejdź do sekcji Users, tam gdzie znajduje się Twój użytkownik, któremy stworzymy profil mobilny. Wywołaj właściwości użytkownika.

Jak stworzyć profil mobilny - ustawienia profilu mobilnego

Przejdź na zakładkę ‘Profil‘ i w Ścieżce profilu wprowadź ścieżkę do miejsca, w którym przechowywany bedzie profil. Na końcu ścieżki dodaj zmienną %username%. Ta zmienna po kliknięciu ‘Zastosuj’ zmieni się na nazwę Twojego użytkownika. Teraz pozostało nam jedynie zalogować się na użytkownika, tak aby utworzony został profil. Po wylogowaniu się z komputera klienckiego, sprawdź na serwerze w folderze ‘Profile‘ czy powstał nowy folder o z nazwą Twojego użytkownika i rozszerzeniem .V2. W moim przypadku to Janek.V2. Brawo, profil mobilny utworzony. Całą konfigurację możesz obejrzeć na poniższym nagraniu.

Film instruktażowy pokazuje krok po kroku jak stworzyć profil mobilny w Windows Server 2008R2.

3 komentarze

 1. darek

  Czy można stworzyć profil mobilny na windows 8? Są dwa komputery, jeden stanowiłby serwer i byłby zawsze wlączony. Czy robi się to w ten sam sposob?
  Dzięki za odpowiedź

  Odpowiedz
  • RafS

   Do profilu mobilnego potrzebujesz usługi katalogowej(Active Directory), a do tej serwerowej wersji systemu Windows(wszystkie w nazwie mają słowo server, np. Windows 2008 Server).
   Windows 8 nie jest wersją serwerową, przeznaczony jest dla komputerów klienckich.

   Potrzebujesz na jednym komputerze system z rodziny Windows Server, na drugim dowolny kliencki(Windows 8, 10, etc.)

   Odpowiedz
   • Dr

    Dziękuję za odpowiedź. Windows serwer jest więc da radę.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

About The Author

RafS

Moje główne zainteresowania to FIT: Fotografia Informatyka Technika

Pin It on Pinterest