Wybierz stronę

PODSTAWY FOTOGRAFII, CZYLI JAK ROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIA – CZ.2 KADROWANIE CENTRALNE

PODSTAWY FOTOGRAFII, CZYLI JAK ROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIA – CZ.2 KADROWANIE CENTRALNE

Powtórka z rozrywki…

Poprzednio nauczyliśmy się jak rozpoznać orientację zdjęcia oraz jak kadrować zgodnie z zasadami trójpodziału. Teraz już wiesz dlaczego nie powinno się ustawiać najważniejszych elementów kadru w samym  centrum(większość początkujących fotografów tak kadruje). Zapewne widzisz jak bardzo poprawia się odbiór fotografii, gdy główny motyw jest ustawiony zgodnie z pionową linią podziału. Wiesz również gdzie powinien znajdować się horyzont na zdjęciach krajobrazu.

Kadrowanie centralne

Dziś dowiesz się, jak kadrować centralnie i dlaczego wiele osób robi to źle. Kadrowanie centralne charakteryzuje się przede wszystkim tym, że główny motyw jest idealnie w środku kadru. Niestety większość osób, zapomina o tym, że samo ustawienie modela w centrum kadru nie odda wszystkich zalet kadrowania centralnego, a bardzo często uwypukli jego wady. Fotografowanie tylko przy użyciu tego kadrowania, w sposób niemal automatyczny – ustaw obiekt na środku i pstryk – powoduje, że nie chce się oglądać takich zdjęć, są nudne, oklepane i bez tego czegoś… Kadrowanie w taki sposób jest niestety bardzo naturalne i popularne. Dlatego, chcąc pokazać Ci jak robić ładne zdjęcia nie zacząłem od tego sposobu. Najpierw należy porzucić odruch ustawiania wszystkiego w środku i nauczyć się reguł trójpodziału. Dopiero teraz można na nowo nauczyć się jak kadrować centralnie.

Cechy kadru centralnego:

 • zwraca całą uwagę na główny motyw
 • jest symetryczny
 • daje odczucie równowagi, spokoju
 • jest bardzo statyczny
 • nie oddaje emocji i dynamiki

Zwróć uwagę na powyższe zdjęcie. Przedstwia ono zejście schodami wgłąb jaskini. Nie ma tutaj nic innego poza zejściem schodami i otaczającym je kamiennym tunelem. Jeden główny element, dookoła niego nie ma nic, co by przeszkadzało, jedynie dopełnia. Dodatkowo poręcze schodów jakby prowadziły w ten centralny punkt. Widzimy symetrię i odczuwamy równowagę. To zdjęcie pokazuje jak należy poprawnie kadrować centralnie.  Wystarczyłby jeszcze jeden dodatkowy ważny element, np. osoba idąca po którejkolwiek stronie schodów i to zdjęcie byłoby do wyrzucenia. Przy kadrowaniu centralnym należy bardzo uważać na cały kadr i pilnować żeby nic nie wkroczyło nam na plan. Ponieważ jest to ujęcie statyczne, spokojne, powinno być bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie osoby wchodzącej do tunelu użyj trójpodziału, nie nadużywaj kadrowania centralnego.

Prawdziwek w kadrze centralnym - przykład na poprawny kadr centralny
Ławka w parku - przykład na poprawny kadr centralny
Portret uśmiechniętej ważki

Portrety

Żaden z powyższych przykładów nie pokazuje ludzi. Czy można robić zdjęcia ludziom i kadrować centralnie? Oczywiście, że tak! Przykłady? Na pewno masz jakiś  dokument ze zdjęciem, tam wykonano Ci portret w kadrze centralnym. Podobnie udało mi się sfotografować pewną uśmiechniętą ważkę wink. Poza takim bardzo ciasnym kadrem, często można spotkać zdjęcia osób, które stoją na wprost aparatu i patrzą się centralnie w obiektyw. Tu też można próbować wykonać kadrowanie cenralne. Pamiętaj, że główny element powinien być w samym centrum. W kadrach szerokich, pamiętaj o otoczeniu, niech nic nie przeszkadza postaci w centrum. Nieco trudniej jest przy kadrowaniu grupy osób. Im więcej elementów na zdjęciu, tym gorzej. Jeśli fotografujesz liczniejszą grupę osób, wróć do trójpodziału – to  zresztą najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny sposób kadrowania. Kadrowanie centralne powinno zachowywać elementy symetrii i porządku, co przy kilku, kilkunastu osobach(elementach w tle) bedzie powodowało bałagan. Zwróć uwagę na przykład pomnika Małego Powstańca. Na pierwszy rzut oka jest wszystko OK – pomnik w środku, otoczenie puste, jednakowe, symetryczne. Można jednak mi tu zarzucić, że w centralnym punkcie nie jest głowa, tylko coś innego. Spójrz jeszcze raz i oceń, czy to, co pokazałem w samym środku kadru jest ważnym elementem tego pomnika, tej sceny? Czy jednak powinienem inaczej to zdjęcie wykadrować?

Osobiście unikam fotografowania ludzi z użyciem kadrowania centralnego. Nie oznacza to jednak, że w ogóle go nie używam. Obok jedna z moich prób fotografii grupowej z wykorzystaniem kadrowania centralnego. Nie jest ona jednak wykonana zgodnie ze sztuką.  Przy takim ustawieniu modeli, jedyne co mi w tamtym czasie pasowało to skadrować tak, aby twarz środkowej osoby trafiła idealnie w centrum kadru. Czy masz może pomysł, jak to można było zrobić lepiej? Jeśli nie, dowiesz się tego w następnej części „Podstaw fotografii”.

Podsumujmy

Kadrowanie z wykorzystaniem trójpodziału:

 • daje wrażenie przestrzeni,
 • odddaje emocje,
 • jest dynamiczne,
 • wprowadza 4 mocne punkty zdjęcia(możesz skorzystać z jednego, kilku, lub wszystkich)
 • umożliwia podzielenia zdjęcia na kilka stref o większej i mniejszej wadze

Kadrowanie centralne :

 • skupia uwagę na głównym motywie zdjęcia
 • jest statyczne
 • lubi symetrię
 • nie oddaje emocji
 • daje poczucie spokoju, równowagi, balansu

Rób zdjęcia

Jak powtarza mój ulubiony fotograf Bryan Peterson – „You Keep Shooting” – im więcej świadomych prób wykonasz, tym lepiej opanujesz nasze podstawy i szybciej zaczniesz robić dobre, ładne zdjęcia. Przy naszym następnym spotkaniu pokażę Ci jeszcze jeden sposób kadrowania. Do zobaczenia!

1 komentarz

 1. marzolena poleskaM

  Bardzo pomocne porady!
  Jutro wyprobuje.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

RafS

Moje główne zainteresowania to FIT: Fotografia Informatyka Technika

Pin It on Pinterest