Wybierz stronę

Podstawy fotografii, czyli jak robić ładne zdjęcia – cz.1 Kadrowanie i zasada trójpodziału

Podstawy fotografii, czyli jak robić ładne zdjęcia – cz.1 Kadrowanie i zasada trójpodziału

Podstawy fotografii

Dziś rozpoczynamy serię poradników „podstawy fotografii”, które nauczą Cię jak robić ładne zdjęcia niezależnie od posiadanego sprzętu. Jestem pewien, że to, co tu poznasz poprawi znacznie jakość Twoich zdjęć. Podstawy przeznaczone są dla każdego posiadacza aparatu, czy to będzie aparat w telefonie, małpka, czy lustrzanka – nie ma to żadnego znaczenia. Zasady, których zamierzam Cię nauczyć są uniwersalne dla każdego typu aparatu.

Kompozycja

Jak to jest, że niektóre zdjęcia wydają nam się fajne, a inne nie? Co wpływa na to, że dwie fotografie tej samej sytuacji, tego samego miejsca, czy przedmiotu, tak bardzo różnią się od siebie, że jedną byśmy nagrodzili, a drugą wyrzucili do kosza? Czy jest jakiś przepis na ułożenie elementów na zdjęciu, tak, aby było lepsze?  Poznając zasady kompozycji poznasz odpowiedzi na te wszystkie pytania. W wielkim skrócie, kompozycja odpowiada za sposób ułożenia wszystkich elementów, które widzimy w kadrze, tak, aby powstała z tego dobra, przemyślana fotografia. Proces komponowania zdjęcia powinien rozpoczynać się w głowie, ale na początku nie jest to takie oczywiste. Po kolei, zacznijmy od najbardziej podstawowej rzeczy wpływającej na kompozycję.

Kadrowanie

To w jaki sposób będziesz zamykać rzeczywistość w płaski obraz nazywamy kadrowaniem. Można kadrować w prostokąt, w kwadrat, poziomo czy pionowo. Najczęściej nasze aparaty pokazują świat w prostokącie i tego też będziemy się trzymać. Pierwszym wyzwaniem jest podjęcie decyzji, czy to będzie zdjęcie pionowe, czy poziome. Bardzo często ma to duże znaczenie.

Kiedy kadrować pionowo, a kiedy poziomo?

O orientacji zdjęcia słow kilka…

Porównanie kadrowania poziomego i pionowego przy tych samych elementach na zdjęciu.
Z

Jakich elementów jest więcej, pionowych czy poziomych?

W większości przypadków, bardzo łatwo jest wybrać orientację zdjęcia. Popatrz dokładnie na to, co widzisz w wizjerze, czy na ekranie aparatu. Jeśli na podglądzie jest więcej elementów pionowych, wybierz kadr pionowy, jeśli poziomych – poziomy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby łamać tę regułę. To jest tylko podpowiedź, która ułatwia fotografowanie, ale to Ty decydujesz.

Powyżej widzisz kilka prób uwiecznienia pomnika Fryderyka Chopina. Każde z ujęć przedstawia ten sam pomnik, ale zgodzisz się ze mną, że każde zdjęcie jest inne. Każde wykorzystuje nieco inne metody kompozycji i sposoby kadrowania. Czym w takim razie kierować się przy kadrowaniu?

Zasada trójpodziału

Podzielmy kadr na trzy równe części w pionie i trzy w poziomie.  Zwróćmy szczególną uwagę na linie, które dokonują takiego podziału.

Miejsca, w których przecinają się linie, to tzw. mocne punkty. Elementy, które się tam znajdują najbardziej przyciągają uwagę. Wybierz jeden z nich i umieść tam najważniejszy fragment zdjęcia.

kadrowanie za pomocą zasady trójpodziału - mocne punkty zdjęcia
kadrowanie za pomocą zasady trójpodziału - mocne punkty zdjęcia
Z

Jeśli fotografujesz zwięrzeta, rośliny lub ludzi odwróconych w którąś stronę, ustaw ich tak, aby więcej wolnej przestrzeni na zdjęciu pozostało po stronie w którą patrzą, lub są zwróceni.

Wybierając mocny punkt warto pamiętać, o tym, że My czytamy od lewej do prawej. Oznacza to, że ważniejsza jest dla nas lewa strona. Oczywiście nie wszystkie zdjęcia muszą tak być kadrowane.

Przy fotografii portretowej mocny punkt powinien być ustawiony idealnie na oku modela. Linia pionowa pomaga ustawić miejsce, które powinien zająć model. Podobnie jest gdy chcesz zrobić zdjęcie kogoś na tle czegoś, np. podczas wycieczki osoba na tle atrakcji turystycznej.

Zwłaszcza przy zdjęciach krajobrazowych, ważniejsze od mocnych punktów mogą być same linie. W zależności od głównego motywu linie poziome wyznaczają horyzont. Jeśli niebo jest Twoim głównym motywem na zdjęciu, ustaw horyzont na dolnej linii, jeśli nie, na górnej.

r

Prosty horyzont

Pamiętaj, aby horyzont przebiegał idealnie poziomo.

Kiedy fotografujesz grupę ludzi, postaraj się kadrować tak, aby ich głowy znajdowały się na wysokości górnej linii poziomej.

Rób zdjęcia

Na dziś wystarczy tej teorii, idź rób zdjęcia! Wybieraj świadomie orientację zdjęcia i pamiętaj o zasadzie trójpodziału. Większość aparatów i smartfonów umożliwia wyświetlanie na ekranie pomocniczych linii. Sprawdź, czy możesz je włączyć i odszukaj siatki trójpodziału. W ten sposób bardzo ułatwisz sobie kadrowanie. Kiedy oswoisz się z kadrowaniem opartym o trójpodział, zajrzyj do mnie ponownie, znajdziesz następne sposoby kadrowania. Do zobaczenia!

 

2 komentarze

  1. marzolena poleska

    Extra, az sie chce natychmiast fotografowac POZDRAWIAM

    Odpowiedz
  2. XD

    POZDRO 8a

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

RafS

Moje główne zainteresowania to FIT: Fotografia Informatyka Technika

Pin It on Pinterest