Wybierz Strona

[JS] Średnia kolumn tablicy

Dziś rozwiążemy zadanie z Pracowni aplikacji internetowych. Kwalifikacja E.14 wydawnictwa WSiP.

Treść zadania:

Otrzymałeś polece­nie stworzenia aplikacji, której zadaniem jest obliczenie wartości śred­niej w poszczególnych kolumnach tablicy. Tablica powinna mieć dziesięć wierszy i dziesięć kolumn. Do tablicy wierszami wpisano kolejne liczby trzycyfrowe. Wynik działania aplikacji to wyświetlona zawartość tablicy (z za­chowaniem podziału na wiersze i kolumny) oraz wartości średnich w poszczególnych kolumnach. Do wpisania danych do tablicy i wykonania obliczeń należy użyć pętli.

Składniki:

Użyjemy pętli do wypełnienia tablicy oraz jej odczytania, tak jak w poprzednim wpisie: Jak stworzyć tablicę dwuwymiarową. W tablicy umieścimy liczby trzycyfrowe – tu zostawiam Ci pole do popisu;-) Dodatkowo stworzymy pętlę, która będzie liczyła wartości średnich dla każdej kolumny. Średnie przechowamy w dodatkowej tablicy. Na koniec wszystko razem wyświetlimy.

Zmienne:

Średnia wartość jednej kolumny

Zanim przejdziemy do głównego problemu, rozbijmy go na dwa mniejsze.

  1. Jak policzyć wartość średnią wszystkich wartości w jednej konkretnej kolumnie?
  2. Jak policzyć wartości średnie we wszystkich kolumnach, dla każdej osobno?

Aby rozwiązać pierwszy problem zastanówmy się jak odczytać z całej tablicy dwuwymiarowej tylko wartości jednej konkretnej kolumny?

 

Tak, wystarczy ustalić nr kolumny i odczytywać wszystkie wartości wierszy w tej kolumnie, czyli zapis:

wprowadzony do pętli for z licznikiem i, będzie dodawał kolejne wartości wierszy dla kolumny z indeksem 0. Natomiast kolejny zapis policzy nam średnią wartość kolumny(przy założeniu, że mamy 10 wierszy).

Teraz zastanów się nad drugim problemem….

 

Przydałaby nam się pętla, która wywołuje liczenie średniej dla konkretnej kolumny. Zróbmy zatem pętle zewnętrzną, nad tym kodem, który liczył nam średnią. W samym kodzie liczenia średniej wprowadzimy natomiast lekkie modyfikacje, otóż zamiast zmiennej średnia, wykorzystamy tablicę średnie, w której przechowywać będziemy wartości średnich, a w pętli liczącej sumę, zamiast tablica[i][0], dodamy drugi, zewnętrzny licznik, czyli otrzymamy: tablica[i][j]. Warto też skorzystać ze zmiennych, które określać będą liczbę kolumn i liczbę wierszy.

Wyświetlanie

Pozostało nam już tylko wyświetlić wynik i gotowe:) Przy tworzeniu napisu, wykorzystałem metodę join() dla tablicy jednowymiarowej srednie[].

Wynik:

O autorze

RafS

Moje główne zainteresowania to FIT: Fotografia Informatyka Technika

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest