Wybierz Strona

[JS] Rzuty kostką

Dziś stworzymy aplikację, która zbada ile razy w 100 rzutach kostką wypadną poszczególne liczby. Dodatkowo wszystkie rzuty mają zostać zapisane w tablicy.

Jak symulować rzut kostką do gry?

Rzucając zwykłą kostką do gry, otrzymamy liczby całkowite z zakresu od 1 do 6.

Jak wylosować liczbę za pomocą JavaScript?

W JavaScript funkcja random obiektu Math, umożliwia nam wylosowanie liczby rzeczywistej z zakresu [0;1). Oznacza to, że wylosować możemy np.: 0, 0.5, 0.1203, 0.912, 0.999 ale nigdy nie wylosujemy liczby 1 i większej niż 1.

W jaki sposób wylosować liczby całkowite z zakresu od 1 do 6?

Jeżeli wylosowaną liczbę pomnożysz przez 6, otrzymasz zakres [0;6). Wyobraź sobie oś liczbową, zaznacz na niej nasz zakres i pomyśl, co trzeba zrobić, aby zakres zaczynał się od 1? Tak, wystarczy przesunąć zakres o jeden w prawo. Zrobimy to dodając do naszej liczby 1, otrzymujemy zakres [1,7). Niestety wciąż nie otrzymujemy liczb całkowitych, a także możemy wylosować liczbę większą od 6(ale jednocześnie mniejszą od 7). Aby otrzymywać liczby całkowite wykorzystamy zaokrąglanie. Mamy do dyspozycji 3 rodzaje zaokrąglania:

Pierwsza z nich zaokrągla do góry, tzn. mając liczby:

  • 0.4, 0.7, 1.2, 6.5

otrzymamy odpowiednio:

  • 1, 1, 2, 7

Druga metoda zaokrągla w dół, czyli dla naszych przykładowych liczb otrzymamy:

  • 0, 0, 1, 6

Trzecia metoda zaokrągla klasycznie wg normalnych reguł matematycznych, zatem otrzymamy:

  • 0, 1, 1, 7

Która z tych metod przyda się nam do aplikacji?

Jak rzucić kostką 100 razy przy użyciu JavaScript?

Wystarczy użyć pętli, która wykona się 100 razy, a w niej umieścimy nasz rzut kostką. Aby rzuty zapisywały się, stworzymy tablicę, do której będziemy zapisywać kolejne rzuty.

Aplikacja

Skoro potrafimy już zasymulować 100 rzutów kostką, napiszmy całą aplikację, która policzy ile razy wypadnie dana liczba. W tym celu, na początku deklarujemy zmienne:

  • tablicę do przechowywania rzutów
  • tablicę w której będziemy zliczać ile razy wypadnie dana liczba
  • napis za pomocą którego poinformujemy użytkownika o wynikach naszego eksperymentu.

Teraz rozpoczniemy pętle, tak jak przy wcześniej rzucając 100 razy kostką.

Zanim zakończymy działanie pętli zastanówmy się jak zapisywać do tablicy stat ile razy wypadła dana liczba. Moglibyśmy użyć instrukcji warunkowej, która sprawdzałaby czy wypadła 1, jeśli tak, to zwiększamy o jeden wartość w tablicy stat odpowiadającej jedynce(w moim przypadku będzie to pierwsza pozycja z indeksem 0).

I tak dalej, sprawdzając wszystkie możliwości. Warto jednak by było zastosować w tym celu inną instrukcję, taką która ze swojej definicji zastępuje wiele instrukcji if. Skorzystamy z instrukcji switch, która w zależności od przypadku(case) będzie zachowywała się nieco inaczej. Pamiętaj, że po każdym przypadku musisz użyć instrukcji break.

Czy można udoskonalić nasz kod?

Oczywiście, że tak, możemy całkowicie wyeliminować sprawdzanie czy to za pomocą if, czy switch i wykorzystać następujący kod…

Co robi ten kod?

Przeanalizuj dokładnie swój skrypt, a na pewno samodzielnie odpowiesz na to pytanie.

Wyświetlanie

Teraz pozostało stworzyć napis za pomocą, którego przekażesz informację użytkownikowi i go wyświetlić. Poniżej przykładowy efekt działania naszego skryptu.

O autorze

RafS

Moje główne zainteresowania to FIT: Fotografia Informatyka Technika

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest